0(242) 618 67 01

ENGELİME ENGEL OLMA

Dünyada bir milyardan fazla insanın (2010 dünya nüfus tahminlerine göre dünya nüfusunun yaklaşık %15’i) bir tür engellilik ile yaşadığı tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise bu oranın dünya ortalamasından daha az olduğu Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, %6.6’sına denk geldiği bilinmektedir.

Evde Bakım, Gezici Temizlik projeleri gibi birçok sosyal belediyecilik hizmetini en güzel şekilde yürüten Elmalı Belediyesi, ilçede yaşayan her bir engelli bireye faydası dokunacak yeni bir projeyi daha hayata geçirmiştir.

Belediyemiz ve Hasta & Engelliler İle Yakınları Hakları Derneği (HEYAD); Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı ile 2020 yılının Temmuz ayında başlattığımız “ENGELİME ENGEL OLMA” projesi; hasta ve engelli bireylerimizin ve yakınlarının kendileri için verilmiş haklarından, sunulan her türlü destekleme programından faydalanmaları için bilgilendirme faaliyetleri yürütmektedir.

Proje ile daha bilinçli engelli, hasta ve yakını oluşturmak, hedef grubunu bilinçlendirerek elde ettikleri haklardan yararlanacağı daha güzel bir hayat sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca proje ile 2019 yılının sonunda Çin’de baş göstererek tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinde ilçemiz sınırları içinde enfekte olan bireylerimizi ve yakınlarını bilgilendirerek bu süreci daha rahat atlatılması hedeflenmiştir.

  İlçe sınırlarımız içinde ikamet eden vatandaşlarımızdan 1154 hasta & engelli bireyimize, 407 hasta ve engelli bakımını üstlenen hasta yakınına ulaşılmış, sahip oldukları hak ve destekleme programları hakkında bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti verilmiştir.

 Proje çalışmalarında Belediye Başkanımız Halil Öztürk’ün de bizzat katılımları projeye daha fazla anlam kazandırmış, yalnızca hedef gruba yönelik bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri değil, engelli ve hasta bireylerimiz ile yakınlarının talepleri anında çözüme kavuşturulmuştur. Bu bağlamda ilçemizde hayatlarını sürdüren engelli bireylerimiz için sosyal alanlardan umumi lavobolara kadar birçok alan onların kullanımına uygun hale getirilmiştir.

15 Bin Tl. gibi çok düşük bir bütçe ile hayata geçirilen “ENGELİME ENGEL OLMA” Projesi; hasta ve engelli durumda olmaları sebebi ile ekonomik durumlarının da olumsuz şekilde etkilendiği bireylerimizin, bilgilendirme ve destekleme programlarından faydalanarak yaşam standartlarının iyileştirilmesinin haricinde başka faydaları da beraberinde getirmiştir. Bunların başında; engelli ailelerinin hak arayışlarında bilgi sahibi olmaları, hak arayışının farkındalığının tesisi, yöre halkında engellilere yönelik bakış açısının değiştirilerek toplumsal ötekileştirilmenin minimum seviyelere indirilmesi yer almaktadır.

Sosyal belediyeciliğin farklı örneklerini sunan belediyemiz, hayata geçirdiği bu proje ile engelli ve hasta bireylerimiz ile yakınlarının geleceğe güvenle adım atmaları için her zaman  yanlarında  olacaktır.

Tasarım ve Yazılım: BOCW Reklam